Które pomysły są najlepsze? Zrealizowane. W celu ich urzeczywistnienia trzeba o nich jednak pamiętać, a jak powiada stare chińskie przysłowie “nawet najkrótszy ołówek jest lepszy od najdłuższej pamięci”.

Pozostaje kwestia tego jak zapisywać pomysły. W XXI wieku mamy do dyspozycji dwa podstawowe sposoby: analogowy (na papierze) lub cyfrowy. Każdy ma swoje zalety i wady oraz preferencje wśród użytkowników.

Papierowo

Podobno najbardziej dochodowym wynalazkiem ubiegłego stulecia były karteczki samoprzylepne Post-It. Mimo to zapisywanie na nich swoich pomysłów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Łatwo je zgubić, zwłaszcza kiedy klej wyschnie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest noszenie przy sobie notatnika – i to przez cały czas: w pracy, domu, samochodzie, na zakupach, przy łóżku. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam do głowy jakiś niesamowity pomysł. Co więcej, nosząc przy sobie notatnik (najlepiej gładki, nie w kratkę, ani linie) znajdziemy się w doborowym towarzystwie. Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Isaac Newton, Thomas Edison wszyscy oni nosili ze sobą notatnik i zapisywali w nich obserwacje, pomysły, pytania i rysunki. Niech nikt nie patrzy na Ciebie w dziwny sposób, tylko dlatego, że zabierasz ze sobą notatnik do sauny ;)

Jaki notatnik wybrać? Wybór jest ogromny. Oto trzy propozycje:

Wersja ekologiczna

Wersja ekologiczna to wykorzystywanie wkładek dołączanych do niektórych przesyłek, często do rachunków telekomunikacyjnych. Zazwyczaj wygląda taki notatnik o tak:

Notes kelnerski

Kolejna możliwość to notes kelnerski, występuje najczęściej w rozmiarze A6. Można go kupić w różnokolorowych etui albo sam wkład. Kilka zdjęć:

Elegancki notatnik

Elegancki notatnik można kupić w empiku już za kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. Poniżej znajdują się zdjęcia notesu, który ostatnio kupiłem. Ma on dodatkowo z tyłu kieszonkę na jedną czy dwie kartki, a cały notatnik jest zamykany na magnetyczny klips. Jeśli wybór notesów dostępnych w empiku lub miejscowym sklepie papierniczym nas nie zadowala, to możemy wejść na stronę firmy moleskine. Znajduje się tam ogromny wybór notatników, który zaspokoi nawet najwybredniejsze gusta.

Cyfrowo

Istnieje nieprzebrane mnóstwo aplikacji do prowadzenia notatek. Czym warto się kierować przy wyborze programu?

  • Prostota. Program do zapisywania notatek to nie edytor tekstu, w którym możemy napisać książkę lub przygotować większość materiałów reklmoych do kampanii marketingowej. Nie potrzeba na dobrą sprawę większej ilości funkcji niż trzy: zapisywanie notatek tekstowych, robienie zdjęć i szkicowanie notatek rysunkowych.
  • Szybkość. Zapisanie pomysłu powinno nam zajęć maksymalnie kilka sekund. Co z tego, że program ładnie wygląda i ma dużo funkcji jeśli włączenie i uruchomienie go trwa dobrą chwilę. O ile w przypadku komputerów (stacjonarnych i laptopów) to nie powinien być problem – skrót w doku lub na pulpicie, ewentualnie skrót klawiaturowy – to już na smartfonie lub tablecie nie jest już takie oczywiste. Bo co z tego jeśli mamy ikonkę aplikacji na głównym ekranie, ale program wolno się ładuje?
  • Wszechobecność. Pomysły mogą nas nawiedzić w każdej chwili. Obojętnie gdzie jesteśmy (przy jakim urządzeniu) nasz program do zapisywania notatek powinien być zawsze przy nas. Oznacza to, że jest dostępny na komputer, tablet oraz smartfon (jeśli posiadamy te wszystkie urządzenia). W tym momencie absolutną koniecznością jest pełna synchronizacja pomiędzy urządzeniami. Dodatkowym atutem jest możliwość zalogowania się na swoje „notatkowe” konto przy pomocy interfejsu webowego – przez przeglądarkę www. Idealnie, jeśli program do zapisywania notatek ma swoje wersje na wszystkie ważniejsze platformy (OS X, Windows, iOS, Android, Windows Phone). Wtedy nie będziemy mieli problemy, gdybyśmy chcieli wymienić nasz gadżet na sprzęt innej firmy.

Kilka przykładów

Notatki. Dostępne za darmo w systemie OS X oraz iOS, synchronizują się poprzez iCloud – chmurę firmy Apple. Można notować tekst sformatowany, tworzyć listy (punktowane, kreskowane i numerowane) i stosować różne czcionki. Dodatkowo działają bardzo szybko.

aplikacja notatki w systemie operacyjnym OS X Yosemite

Day One.W zasadzie jest to aplikacja do prowadzenia elektronicznego pamiętnika, ale sporo osób wykorzystuje ją do zapisywania pomysłów. Oprócz tekstu można dołączać zdjęcia, a poszczególne wpisy oznaczać tagami (znacznikami). Jest to aplikacja płatna i dostępna na iPhone’a, iPada i Maca.

Evernote. Sloganem twórców tego programu (platformy?) jest „Zapamiętaj wszystko”. Ta aplikacja jest dostępna na iOS, Androida, Widows Phone, BlackBerry oraz na OS X i Windows (zarówno w nowej wersji dotykowej jak i standardowej desktopowej) plus pewnie z tuzin innych urządzeń, o których ani Ty, ani ja nie słyszeliśmy. Umożliwia zapisywanie notatek tekstowych (z podstawowym formatowaniem), nagrywanie notatek audio i robienie zdjęć. Dodatkowo do notatek można dołączać inne pliki (pdf, doc, xls) jako załączniki. Podstawowa wersja (z ograniczeniem dotyczącym ilości synchronizowanych danych) jest bezpłatna. Jeśli nie korzystasz z Evernote jako swojego magazynu informacji, to wykorzystanie go w celu „wychwytywania” nowych pomysłów wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

OmniFocus. Jest to program do GTD i chociaż teoretycznie najprościej wprowadzać do niego tylko nowe zadania, ja wykorzystuję go do zapisywania prawie wszystkich rzeczy, które pojawiają się w ciągu dnia, włącznie z pomysłami. Dostępny na iPhone’a, iPada i OS X.

Things. Jest to program tego samego typu co Omnifocus. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że Things jest łatwiejszy w używaniu i wyróżnia się estetycznym i dopracowanym interfejsem. Jest też tańszy.Oto linki do wersji na iPhone’a, iPada i oczywiście OS X.

Drafts. Uniwersalna aplikacja na system iOS. Uważam, że to najlepszy program do zapisywania pomysłów w formie tekstu, ponieważ zaraz po uruchomieniu pokazuje nam czystą stronę, którą możemy zapełnić własnymi myślami, a potem przesłać/zmodyfikować treść szkicu w (prawie) dowolny sposób. Zrzut ekranu poniżej pokazuje zaledwie ułamek ilości działań, które możemy wykonać na tekście.
zrzut ekranu aplikacji drafts

Podsumowanie

Pamiętaj! Nie ważne jak doskonały notatnik wybierzesz, najważniejsze jest to, aby go używać.

[call_to_action title=”Zwiększ swoje umiejętności umysłowe” text=”Potwierdzone naukowo sposoby na natychmiastowe polepszenie pamięci i koncentracji”][/call_to_action]