Jak dostarczyć swoje CV?

PROBLEM: Wysyłasz setki CV do niezliczonej ilości firm i zero odpowiedzi. Zastanawiasz się jak dostarczyć swoje CV? ROZWIĄZANIE: Zrób to co mój znajomy. Szczegóły poniżej.

Kiedy zanosisz swoje CV do jakiejś firmy, zazwyczaj nie masz możliwości przekroczenia bramy zakładu i jesteś zmuszony do pozostawienie go w budce u ochroniarzy. Niby wszystko fajnie, ale nie masz żadnej pewności, czy pozostawiony dokument rzeczywiście dotrze do działu kadr. Niestety, najbardziej prawdopodobne jest to, że na biurku w Dziale Zasobów Ludzkich lądują CV tylko i wyłącznie znajomych naszych kochanych panów ochroniarzy. Co zrobić, aby Twoje starannie przygotowane Curriculum Vitae, zawierające Twój dorobek zawodowy i edukacyjny  mogło ukazać się oczom osoby odpowiedzialnej za rekrutacje?

Rozwiązanie

Mój znajomy, którego na potrzeby tego artykułu nazwiemy Bogdan, od kilku miesięcy znajdował się właśnie w takiej sytuacji. Skończył niszowy kierunek studiów, ale nie posiadał doświadczenie ani znajomości. Od miesięcy słał swoje CV do okolicznych zakładów i fabryk… i nic, zero odzewu. Wszystko się zmieniło jakieś dwa tygodnie temu. Czekając w kolejce w sklepie papierniczym, zauważył jak z firmowego samochodu jednego z zakładów, do którego aplikował, wysiada jakiś mężczyzna i chce skserować kilka dokumentów w tym samym papierniczym. Nie mając nic do stracenia, a wiele do zyskania, Bogdan zapytał się tego mężczyzny czy przypadkiem nie poszukują nowych pracowników. Tamten mężczyzna po chwili zastanowienia, odparł, że faktycznie chcą zatrudnić kogoś nowego z wykształceniem technicznym. Widząc pozytywną reakcję swojego rozmówcy, Bogdan zaproponował, że da mu swoje CV, na co tamten się zgodził. Efekt? Na drugi dzień Bogdan otrzymał telefon od zastępca dyrektora z zaproszeniem na rozmowę w zakładzie. Następnego dnia, już po rozmowie, Bogdan został oprowadzony po fabryce, a na koniec usłyszał takie pytanie:

„Jeśli chce pan u nas pracować, to bardzo bym prosił, aby dał pan odpowiedź do piątku.”

Nikogo nie zaskoczy tutaj fakt, że Bogdan się zgodził przyjąć tę propozycje. W tym momencie (jak piszę te słowa) jest na okresie próbnym i to wcale nie za najniższą krajową.

Konkrety: jak dostarczyć swoje CV

Co zrobić, aby Twoje CV dotarło na właściwe biurko? Jak pokazuje ta historia, rozwiązanie zawiera się dosłownie w kilku krokach:

  1. Wykazuj inicjatywę.
  2. Wyszukaj osoby pracujące w docelowej firmie. Podpowiedź: wypatruj samochodów służbowych albo sprawdź na portalach zawodowych (np. LinkedIn albo GoldenLine) lub firmowej stronie, kto pracuje w Dziale Personalnym.
  3. Podejdź do takiej osoby i taktownie zapytaj się, czy w firmie w której pracuje, nie poszukuje się obecnie nowych pracowników.
  4. Zapytaj się, czy może zanieść Twoje CV do działu kadr.
  5. W razie odmowy zawsze bądź kulturalny i nie zniechęcaj się.
  6. Próbuj do skutku.

A czy Ty znasz podobną historię?

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.