Najprostszy krok do wolności finansowej

Najprostszy krok do wolności finansowej

Ostatnimi czasy mamy prawdziwy wysyp książek, blogów, seminariów i kursów na temat osiągnięcia wolności finansowej. Jeśli choć trochę chcesz jej zakosztować i nie spędzać czasu na harowaniu od świtu do nocy, wcale nie musisz inwestować setek i tysięcy złotych na edukacje finansową.

Wystarczy, że zrozumiesz jedną prostą sprawę:

Nigdy nie zaciągaj kredytów konsumenckich

Co to jest kredyt konsumencki? Najprościej rzecz ujmując jest to pożyczka gotówkowa, którą zaciągasz w banku (lub parabanku), aby mieć pieniądze na dowolny cel konsumpcyjny: nowe meble, nowy samochód, wakacje albo suto zastawiony stół na święta. Taka pożyczka oznacza, że otrzymujesz gotówkę lub przelew na konto po kilkunastu minutach albo wręcz otrzymujesz pieniądze od ręki. Jeśli nie chcesz tkwić w finansowej niewoli, zapomnij o tego typu kredytach. Dlaczego?

Pieniądze od ręki – dlaczego nie

Jeśli pożyczasz pieniądze na najzwyklejsze w świecie „przejedzenie” (a tak trzeba nazwać te rzeczy, o których wspominam powyżej), to znaczy to, że nie jest Ciebie na nie stać. Jeśli pływasz w jeziorze i chcesz się utrzymać na powierzchni, a nie utonąć, to czy byłoby rozsądne przyczepianie sobie do ciała jakiegoś dodatkowego balastu? Oczywiście, że nie, bo taki ciężar sprowadziłby Ciebie prędzej czy później na samo dno. Tak samo jest z pieniędzmi: jeśli zaciągasz kredyt na rzeczy, na które nawet przed pożyczką Ciebie nie stać, to jesteś na dobrej drodze do finansowego dna. Oglądając filmy w telewizji, czytając o celebrytach w gazetach lub spoglądając na dobra materialne lepiej usytuowanych sąsiadów, może Cię korcić do pójścia na skróty. Myślisz sobie: „Zasługuję na lepszy standard życia!” Co więcej, nie jest łatwo oprzeć się atakującym ze wszystkich stron reklamom banków oferujących pieniądze „od ręki”. Zanim jednak popełnisz ten błąd (weźmiesz kredyt w banku albo jeszcze gorzej w jakiejś instytucji, która nie podlega nadzorowi finansowemu), odpowiedz sobie na  proste pytanie: na czym Ci tak naprawdę zależy? Na szczęśliwym życiu czy na wzbogacaniu innych za pieniądze, których nawet jeszcze nie masz?

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.