Co robić, aby pomysły nam nie umykały?

Co robić, aby pomysły nam nie umykały?

Które pomysły są najlepsze? Zrealizowane. W celu ich urzeczywistnienia trzeba o nich jednak pamiętać, a jak powiada stare chińskie przysłowie “nawet najkrótszy ołówek jest lepszy od najdłuższej pamięci”.

Pozostaje kwestia tego jak zapisywać pomysły. W XXI wieku mamy do dyspozycji dwa podstawowe sposoby: analogowy (na papierze) lub cyfrowy. Każdy ma swoje zalety i wady oraz preferencje wśród użytkowników.

Papierowo

Podobno najbardziej dochodowym wynalazkiem ubiegłego stulecia były karteczki samoprzylepne Post-It. Mimo to zapisywanie na nich swoich pomysłów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Łatwo je zgubić, zwłaszcza kiedy klej wyschnie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest noszenie przy sobie notatnika – i to przez cały czas: w pracy, domu, samochodzie, na zakupach, przy łóżku. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam do głowy jakiś niesamowity pomysł. Co więcej, nosząc przy sobie notatnik (najlepiej gładki, nie w kratkę, ani linie) znajdziemy się w doborowym towarzystwie. Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Isaac Newton, Thomas Edison wszyscy oni nosili ze sobą notatnik i zapisywali w nich obserwacje, pomysły, pytania i rysunki. Niech nikt nie patrzy na Ciebie w dziwny sposób, tylko dlatego, że zabierasz ze sobą notatnik do sauny ;)

Jaki notatnik wybrać? Wybór jest ogromny. Oto trzy propozycje:

Wersja ekologiczna

Wersja ekologiczna to wykorzystywanie wkładek dołączanych do niektórych przesyłek, często do rachunków telekomunikacyjnych. Zazwyczaj wygląda taki notatnik o tak:

Notes kelnerski

Kolejna możliwość to notes kelnerski, występuje najczęściej w rozmiarze A6. Można go kupić w różnokolorowych etui albo sam wkład. Kilka zdjęć:

Elegancki notatnik

Elegancki notatnik można kupić w empiku już za kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. Poniżej znajdują się zdjęcia notesu, który ostatnio kupiłem. Ma on dodatkowo z tyłu kieszonkę na jedną czy dwie kartki, a cały notatnik jest zamykany na magnetyczny klips. Jeśli wybór notesów dostępnych w empiku lub miejscowym sklepie papierniczym nas nie zadowala, to możemy wejść na stronę firmy moleskine. Znajduje się tam ogromny wybór notatników, który zaspokoi nawet najwybredniejsze gusta.

Cyfrowo

Istnieje nieprzebrane mnóstwo aplikacji do prowadzenia notatek. Czym warto się kierować przy wyborze programu?

 • Prostota. Program do zapisywania notatek to nie edytor tekstu, w którym możemy napisać książkę lub przygotować większość materiałów reklmoych do kampanii marketingowej. Nie potrzeba na dobrą sprawę większej ilości funkcji niż trzy: zapisywanie notatek tekstowych, robienie zdjęć i szkicowanie notatek rysunkowych.
 • Szybkość. Zapisanie pomysłu powinno nam zajęć maksymalnie kilka sekund. Co z tego, że program ładnie wygląda i ma dużo funkcji jeśli włączenie i uruchomienie go trwa dobrą chwilę. O ile w przypadku komputerów (stacjonarnych i laptopów) to nie powinien być problem – skrót w doku lub na pulpicie, ewentualnie skrót klawiaturowy – to już na smartfonie lub tablecie nie jest już takie oczywiste. Bo co z tego jeśli mamy ikonkę aplikacji na głównym ekranie, ale program wolno się ładuje?
 • Wszechobecność. Pomysły mogą nas nawiedzić w każdej chwili. Obojętnie gdzie jesteśmy (przy jakim urządzeniu) nasz program do zapisywania notatek powinien być zawsze przy nas. Oznacza to, że jest dostępny na komputer, tablet oraz smartfon (jeśli posiadamy te wszystkie urządzenia). W tym momencie absolutną koniecznością jest pełna synchronizacja pomiędzy urządzeniami. Dodatkowym atutem jest możliwość zalogowania się na swoje „notatkowe” konto przy pomocy interfejsu webowego – przez przeglądarkę www. Idealnie, jeśli program do zapisywania notatek ma swoje wersje na wszystkie ważniejsze platformy (OS X, Windows, iOS, Android, Windows Phone). Wtedy nie będziemy mieli problemy, gdybyśmy chcieli wymienić nasz gadżet na sprzęt innej firmy.

Kilka przykładów

Notatki. Dostępne za darmo w systemie OS X oraz iOS, synchronizują się poprzez iCloud – chmurę firmy Apple. Można notować tekst sformatowany, tworzyć listy (punktowane, kreskowane i numerowane) i stosować różne czcionki. Dodatkowo działają bardzo szybko.

aplikacja notatki w systemie operacyjnym OS X Yosemite

Day One.W zasadzie jest to aplikacja do prowadzenia elektronicznego pamiętnika, ale sporo osób wykorzystuje ją do zapisywania pomysłów. Oprócz tekstu można dołączać zdjęcia, a poszczególne wpisy oznaczać tagami (znacznikami). Jest to aplikacja płatna i dostępna na iPhone’a, iPada i Maca.

Evernote. Sloganem twórców tego programu (platformy?) jest „Zapamiętaj wszystko”. Ta aplikacja jest dostępna na iOS, Androida, Widows Phone, BlackBerry oraz na OS X i Windows (zarówno w nowej wersji dotykowej jak i standardowej desktopowej) plus pewnie z tuzin innych urządzeń, o których ani Ty, ani ja nie słyszeliśmy. Umożliwia zapisywanie notatek tekstowych (z podstawowym formatowaniem), nagrywanie notatek audio i robienie zdjęć. Dodatkowo do notatek można dołączać inne pliki (pdf, doc, xls) jako załączniki. Podstawowa wersja (z ograniczeniem dotyczącym ilości synchronizowanych danych) jest bezpłatna. Jeśli nie korzystasz z Evernote jako swojego magazynu informacji, to wykorzystanie go w celu „wychwytywania” nowych pomysłów wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

OmniFocus. Jest to program do GTD i chociaż teoretycznie najprościej wprowadzać do niego tylko nowe zadania, ja wykorzystuję go do zapisywania prawie wszystkich rzeczy, które pojawiają się w ciągu dnia, włącznie z pomysłami. Dostępny na iPhone’a, iPada i OS X.

Things. Jest to program tego samego typu co Omnifocus. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że Things jest łatwiejszy w używaniu i wyróżnia się estetycznym i dopracowanym interfejsem. Jest też tańszy.Oto linki do wersji na iPhone’a, iPada i oczywiście OS X.

Drafts. Uniwersalna aplikacja na system iOS. Uważam, że to najlepszy program do zapisywania pomysłów w formie tekstu, ponieważ zaraz po uruchomieniu pokazuje nam czystą stronę, którą możemy zapełnić własnymi myślami, a potem przesłać/zmodyfikować treść szkicu w (prawie) dowolny sposób. Zrzut ekranu poniżej pokazuje zaledwie ułamek ilości działań, które możemy wykonać na tekście.
zrzut ekranu aplikacji drafts

Podsumowanie

Pamiętaj! Nie ważne jak doskonały notatnik wybierzesz, najważniejsze jest to, aby go używać.

Zwiększ swoje umiejętności umysłowe

Potwierdzone naukowo sposoby na natychmiastowe polepszenie pamięci i koncentracji

7 Comments Co robić, aby pomysły nam nie umykały?

 1. Artur

  Cyfrowe notowanie nigdy mi nie wychodzi. Nawet jak coś wklepię w smartfona, nawet jak ustawię przypomnienie – nie dociera to do mnie. Oporny jestem. Najlepiej mieć pod ręką notatniczek, długopisik – tak to ja mogę notować i notować. Jesy to dla mnie o wiele wygodniejsze, poręczniejsze – po prostu to mi pasuje.

  Reply
  1. Czesław

   dokładnie ja mimo że korzystam ze smartfona, czy tablet nadal wszystko notuje na papierze. Nawet mnie już znają w Gama Kaletnictwo i zawsze mam możliwość wyboru z nowych wzorów :D

   Reply
 2. Kamil

  Ile ja podejść miałem do takiego notowania. Zawsze jest coś przecież do zanotowania i zapamiętania. Był zeszyt, mały zeszycik do słówek, kalendarz a5. No i pisałem sobie co było potrzebne – do czasu. A to zostawiłem notatnik w domu, a to długopis gdzieś się zapodział, a to zwyczajnie nie chciało mi się przekopywać torby w jego poszukiwaniu. No i tak muszę teraz polegać na mojej pamięci choć i w niej czasem luki są :)

  Reply
 3. Krzysztof

  Witam
  Jak dla mnie są plusy i minusy notowania cyfrowego. Jak wiemy wszystko co cyfrowe jest ładowane na prąd wystarczy niezaładowana bateria i wszystko znika i to już jest nasz koniec.
  Natomiast kartki, wiecznie gdzieś się błąkały , czasami przekopywać można było cały dom. Także wydaje mi się ,że najlepszym rozwiązaniem jest dobra pamięć :) Podrawiam

  Reply
  1. Michał A. Nowakowski

   Mając do wyboru ryzyko nienaładowanej baterii lub zagubienia kartki wolę baterie – na ogół łatwiej ją naładować niż znaleźć kartkę :)

   Reply
 4. Tey Hostel

  Osobiście polecam wszystkim aplikację Wunderlist.
  Pomijając już jej bardzo dobrą funkcjonalność (łącznie z synchron. z kalendarzem Google) to jego istotną zaletą jest obecność na wszystkich platformach łącznie z ich mobilnymi wersjami – ios, android, windows phone itd. Eliminuje to więc problem synchronizacji na różnych urządzeniach.

  Reply
  1. Michał A. Nowakowski

   Osobiście nie korzystałem, ale słyszałem, że dobrze się sprawdza jako narzedzie do współpracy w grupie (delegowabie zadań, wspólna praca nad projektem)

   Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.