Moje 4 błędy dotyczące zarządzania czasem

BŁĄD 1: Zarządzanie czasem polega na wykonywaniu większej ilości zadań w krótszym terminie.

I tak nabawiłem się zaburzeń lękowych. We właściwym zarządzaniu czasem nie chodzi o wykonanie większej ilości wszystkich zadań w jednostce czasu, ale polega na wykonaniu większej ilości ważnych zadań. Błędem jest bycie zajętym, sukces polega na byciu skutecznym. Bardzo często wykonujemy wiele zadań, ale szerokim łukiem omijamy te najważniejsze (i jednocześnie przynoszące najwięcej korzyści albo rozwiązujące największe problemy). Innymi słowy zarządzanie polega na robieniu tego co istotne, a nie po prostu na robieniu.

BŁĄD 1: Kupię nowy organizer, moleskine, zamówię Nozbe i będę zorganizowany.

W 98% jest całkowicie na odwrót. Najpierw zmieniasz swój sposób myslenia, postrzegania zadań i przepływu pracy, a dopiero potem nabywasz narzędzia, które pomogą Ci działać według nowych zasad. Do przemyślenia swojego systemu pracy wystarczy przysłowiowa serwetka lub szary papier i zatemperowany ołówek. Jeśli najpierw kupisz narzędzia, a dopiero potem przemyślisz swoje zasady pracy, to najczęściej skończy się to jedynie wydanymi pieniędzmi i zalegającą stertą (fizycznych lub elektronicznych) rzeczy.

BŁĄD 3: Uporządkuję wszystko, gdy w końcu będę miał te kilka dni tylko dla siebie.

Prawda jest taka, że człowiek skuteczny umie pracować w każdych warunkach. W moim przypadku wygospodarowanie 2-3 dni tylko dla siebie w celu uporządkowania i zagospodarowania wszystkiego, kończy się odłożeniem tego na czas co najmniej kilku miesięcy, a potem i tak połowę czasu marnotrawię. Dałem się na to złapać już tyle razy, że teraz zaczynam zmiany w danej chwili, chcoćby mógłbym poświęcić na to tylko 5 minut dziennie.

„Zarządzanie czasem to środek do celu, a nie cel sam w sobie.”

BŁĄD 4: Listy zadań załatwią wszystkie sprawy.

Nie załatwią. Dobrze zrobione listy spraw do zrobienia ułatwią działanie. Ale sama lista się nie zrobi. Dlatego przy robieniu listy zadań wpisuj konkretne, precyzyjne i krótkie czynności, ale jednocześnie miej świadomość, że sama lista Ci nie pomoże i przydatne może być wykorzystanie innych narzędzi lub technik, np. Pomodoro.

Aplikacje mają ułatwiać działanie, a nie je zastępować.

Czy warto w ogóle zarządzać czasem?

Tak, ale należy pamiętać o ważnej zasadzie: zarządzanie czasem to środek do celu, a nie cel sam w sobie.

3 Comments Moje 4 błędy dotyczące zarządzania czasem

 1. Najlepsza

  Świetny artykuł,wszyscy mówią o zarządzaniu czasem ale przecież są błędy jakie popełniamy w zarządzaniu nim,ważne by je dostrzegać i skutecznie naprawić.

  Reply
 2. AM

  Ciekawy blog. GRATULACJE!
  Ja właśnie buduję portal, który będzie promował polskie blogi. Ale wiadomo, że trzeba na to inwestycji, więc sprzedaję super dom pod Warszawą http://www.DomwPiasecznie.pl, by mieć pieniądze na budowę tego portalu.
  Jak już się uda stworzyć ten serwis – będzie możliwość umieszczenia tam Twojego bloga i wypromowania go jeszcze bardziej! Dlatego mam nadzieję, że pozostawisz ten komentarz w ramach wsparcia tej akcji.

  Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.